تبلیغات
facebook13 - مقایسه و تفاوت اصول و مشخصه‎ها

facebook13

در صفحات قبل مجموعه‎ای از مشخصه‎های معماری و اجرای واقعی آن با تحلیلهایی از اصول متداول نشان داده شد. با مراجعه به ساختمانها و پروژه‎های انتخاب شده گزیده‎ای از مفاهیم، ایده‎ها و مدلهای واقعی برای معماری حال و آینده بدست می‎آید برای فهم بهتر در صفحات بعد برخی از این مشخصه‎ها را در روند طراحی بررسی می‎كنیم.

همانطور كه قبلاً‌نوشته شد، مشخصه‎های معماری را می‎توان بصورت نوشته،‌نقشه و مدلهای سه بعدی نشان داد درك یك محیط مصنوع به زبان مواد و مصالح واقعی همواره با نقشه، اسكیس و یا مدل صورت می‎پذیرد. هر كدام از نقشه‎ها یا آمكیس‎ها دارای تعداد زیادی اصول و نقطه نظرات مختلف است. از این رو در صفحات بعد یكسری عناصر طراحی و مشخصه‎های معماری برای استفاده در كارهای آینده بصورت گرافیكی ارائه می‎شود. این نمایش شماتیك عناصر طراحی گزیده‎ای از راه‎حلهای ممكن را بصورت اسكیس (كه زبان طراحی معماری است) به شما عرض می‎كند در این فرایند سعی شده است تا با ابزار معماری، مسائل فضا، هندسه،‌چیدمان و تناسبات و به همان نسبت مسائل جامعه‎شناسی و روان‎شانس به تصویر كشیده شود. عناصر طراحی، كوچكترین واحد واقعی را در «سنتز» یك مفهوم طراحی نشان می‎دهند. این عناصر، متسقل از نوع استفاده ساختمان، و یا معمارشان بوده و صرفاً براساس مشخصه‎های معماریشان انتخاب شده‎اند مشخصه‎های معماری و عناصر طراحی مربوطه ذهنی هستند آنها گزیده كوچكی از تعداد خیلی زیادی هستند كه می‎توانستیم در این مجموعه بگنجانیم، عناصر طراحی می‎تواند به طراحات در توسعه ایده‎هایشان كمك كند. اگرچه برای اجتناب از اقتباسهای بدون تفكر و تفسیرهای غلط از حركتها و سبكهای هر دوره شناخت مناسبات مشترك اهداف مكتوب و ارائه آنها در طراحی و حتی اجراء اهمیتی اساسی دارد. طبق نظر جویدیك می‎توان مشخصه‎ها را به شیوه‎های مختلف مانند كیفی، كمی، مجرد و غیره طبقه‎بندی نمود بعد از محدود كردن این مجموعه مشخصه‎های معماری برخی از سبكها و روشهای دهه اخیر مشاهده می‎شود. كه تقریباً تمام دسته‎بندیهای اهداف و اصول ذاتاً‌ كیفی هستند. جنبه‎های كمی تنها اثر ضعیفی بر مفاهیم طراحی ابداعی یك معماری نو دارد. علاوه بر این مشاهده می‎شود كه مشخصه‎های كیفی سه دسته هستند: 1مشخصه‎های عقلی 2مشخصه‎های روانشناسی 3مشخصه‎های سمبولیك. این تقسیم نتیجه طبیعی دسته‎‏بندی اصول است كه برای دستیابی به اهداف قلی، سمبولیك و روان شناسی همكاری می‎كنند، بطور عجیبی این تقسیم‎بندی سه گانه با آن پیشنهادی كه در سال 1938 توسط فریتزشومافر برای طراحی ساختمان ما ارائه شد مطابقت می‎كند: تأثیراتی مربوط به عقل احساس و روان. مطابق این تقسیم‎بندی مشخصه‎های مختلف به سه دسته اصول مختلف اختصاص دارند.

اصول عقلی: اصول عقلی عملكردمان را توصیف می‎كند كه دارای هدف و منظوری عقلی هستند مانند یك آرایش هندسی و واحدهای مرتبط در تقسیم‎بندی حجم ساختمان تناسب عناصر در مطابقت با مقیاس انسانی و یا تناسب و ارتباط عملكرد ساختمان با انتخاب سیستم ساز اصولی عقلی با عناصری اجرا می‎شوندكه ذاتاً عقلی هستند و یا از منطقی خاص تبعیت می‎كنند مانند: تقسیم‎بندی اسكلت ساختمان، رفترا تعیین شده فضاها، سازماندهی هندسی سطوح و فضاها، سیستم‎های سازه تناسبات ابعاد فضاها و غیره در مجموع اصول عقلی جنبه‎های واقعاً جدید را شامل نمی‎گردد.

صفحات جانبی


آخرین پست ها


نویسندگانآمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :