تبلیغات
facebook13 - تحلیل داده ها: بررسی وضع موجود

facebook13

پس از دریافت داده ها نسبت به حذف مواردی كه دارای داده های ناقص و یا متناقض برای این بررسی بودند از قبیل نداشتن سن هنگام ازدواج و یا سن همسر در هنگام ازدواج و یا عدم تناسب سن فرد با اطلاعات مربوط به تاهل اقدام گردید. لازم به ذكر است موارد حذف شده حدود 0017/0 از اطلاعات جمعیتی و كمتر از 06/0 از اطلاعات مربوط به سن تاهل بوده است كه در نتایج بدست آمده بی تاثیر می باشند.

پس از اینكه داده ها پالایش شدند و امكان كار با داده ها فراهم شد نتایج حاصل به تفكیك جمعیت های هر استان – شهر و روستا- زن ومرد- تاهل و تجرد (افراد هرگز ازدواج نكرده و حداقل یكبار ازدواج كرده) و گروه های سنی 5 ساله در جداول ویژه ثبت شد به گونه ای كه امكان مقایسه نتایج به تفكیك هر یك از گروه های فوق امكان پذیر باشد از طرفی داده های وضعیت تاهل زنان نیز به تفكیك هر استان – شهر و روستا  و گروه های سنی در جداول مربوطه ثبت گردید در ادامه به كمك نرم افزار Excel نمودار هرم سنی در جمعیت های مختلف و به تفكیك هر استان، شهر و روستا و وضعیت تاهل ترسیم شد.

در بررسی اولیه مشاهده می شود كه اختلاف چشمگیری در نتایج حاصله از استانهای مختلف و شهر و روستا غیر از موارد خاص مشاهده نمی شود به گونه ای كه می توان نتایج هر یك از جمعیت ها را به كل كشور تعمیم داد.

هرم سنی به تفكیك استانها: به منظور بررسی وضعیت الگوی سنی ازدواج در جامعه به تفكیك هر یك از استانها و جمعیت های شهری و روستایی اختلاف سنی زن و مرد بر اساس سالهای ازدواج آنها محاسبه و نمودار مربوطه ترسیم شد نمودار های هرم سنی استانهای مختلف نشان می دهند كه كلیه استان های مورد مطالعه از وضعیت تقریبا مشابهی برخوردار هستند اگر چه تفاوتهای اندكی را می توان در نمودار ها مشاهده نمود علیرغم برابر بودن تعداد خوشه ها در هر استان جمعیت های بدست آمده با اندكی تفاوت همراه می باشند.

هرم سنی به تفكیك روستا و شهر: در نگاه اولیه به هرم سنی جمعیت های شهری و روستایی می توان بوضوح به شباهت های بین آنها و هرم سنی هر یك از استان ها و هرم سنی كل كشور پی برد اما در مقایسه بین هرمهای  سنی شهر و روستا با كمی دقت می توان اختلاف جزئی موجود بین آنها را ملاحظه نمود و آن اینكه نسبت جمعیت مرد به زن در هر گروه سنی در روستا كمتر از مقدار آن در شهر است این موضوع نشان دهنده مهاجرت شغلی جمعیت های مرد روستایی به سوی شهرها می باشد.

هرم سنی به تفكیك روستا و شهر در كل كشور: برای محاسبه و ترسیم دقیق هرم سنی اطلاعات بدست آمده را پس از وزن دهی با یكدیگر جمع نموده و هرم سنی برای كل كشور به تفكیك شهر و روستا ترسیم گردید.

با توجه به اینكه اطلاعات بدست آمده مربوط به سال 1379 می باشد برای برآورد وضع موجود محاسبه و اصلاح مقادیر بدست آمده ضروری بنظر می رسید. بدین منظور با فرض اینكه الگوی سنی ازدواج در طی سالهای 79 تا 82 تغییر زیادی نداشته است ابتدا الگوی سنی ازدواج را به تفكیك سن برای زن و مرد در سه سال منتهی به 79 محاسبه نموده و مقادیر بدست آمده از تعداد افراد مجرد كاسته شد تا تصویری از وضعیت فعلی در سال 82 بدست آید.

لازم به ذكر است منظور از افراد مجرد افراد هرگز ازدواج نكرده می باشد و افراد متاهل شامل افراد حداقل یكبار ازدواج كرده می باشد.

 

 


صفحات جانبی


آخرین پست ها


نویسندگانآمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :