تبلیغات
facebook13 - مدرنیسم چیست؟ اثر چارلز جنگز

facebook13

دورة مدرن كه به نظر می‎رسید برای همیشه دوام می‎یابد بتندی جزئی از گذشته می‎گردد. مرحلة صنعتی بسرعت جای خویش را به دورة فرا صنعتی می‎دهد؛ كار كارخانه‎ای به دفاتر و منازل منتقل می‎گردد و در هنرها سنت نو به تركیبی از سنتهای بسیار می‎انجامد. حتی كسانی كه هنوز خو درا معماران و هنرمندان مدرن می‎نامند، به اطراف و ورای خویش چشم دوخته‎اند تا مصمم شوند كه چه سبكها و ارزشهایی را باید ادامه دهند دورة پست مدرن زمان انتخابهای مداوم است. دوره‎ای كه هیچ روش تثبیت شده‎ای را نمی‎توان بی‎خود آگاهانه و كنایه دنبال كرد؛ زیرا به نظر می‎رسد تمامی سنتها به نوعی اعتبار دارند بخشی از این پدیده حاصل همان چیزی است كه به ان انفجار اطلاعاتی می‎گویند؛ دورة سازمان یافته و ارتباطات جوانی در واقع پست مدرنیسم اصولاً تلفیقی گزینشی هر سنت با سیاق پیش از خودش می‎باشد، هم ادامة مدرنیسم است و هم فراتر از آن رفتن. ظاهراً مفهوم پست مدرنیسم را اولین بار نویسنده‎ی اسپانیایی، فدریكودرانیس به سال 1934 در اثرش به نام «گزیده شعر اسپانیولی و هیسپانو آمریكایی» بكار برد و تمامی نظرهای منتقدان و نشستهای افراد از جمله گامبریج، هویسین، ویلیام باروز و فولر در مورد پست مدرنیسم اینست كه با وجود رشد و حركت پیوستة آن دستكم تا زمانی كه متوقف نگردد، هیچ پاسخ قطعی برای آن وجود ندارد.

مدرن ولیت مدرن (مدرنیسم):

آیین حاكم مدرنیسم در معماری را می‎توان بهبودی عمل‎گرا نامید كه اعتقاد آن «كار بیشتر با امكانات كمتر» بود همانطور كه با كمینستر فولر می‎گفت؛ و اینكه مشكلات اجتماعی به آهستگی از بین خواهند رفت. به نظر می‎رسد پیشرفت فنی در حوزه‎های محدودی نظیر پزشكی این باور را كه هنوز برای لیت مدرنیستها معتبری می‎باشد تأیید می‎كند.

بنابراین معماری مدرن را سبكی جهانی و بین‎المللی دانست كه از واقعیت ابزارهای سازه‎ای جدید و مطابق با جامعة نوین صنعتی به پا خاست و هدفش دگرگون سازی جامعه هم در مذاق وهم در ساختار اجتماعیش بود اما در این مدرنیسم چیزی خلاف قاعده وجود دارد كه هم بسیار غالب است و هم منتقدین آنرا فراموش می‎كنند و آن اینكه با مدرنیستهای رایج در فلسفه و دیگر هنرها كاملاً‌ متضاد است چون آنها اصلاً خوش بین و ترقی خواه نیستند و بالاخره در بسیاری نشستها هنرمندان گیج شده بودند كه آیا حامل پست مدرنیسم هستند یا مخالف آن؟

پست مدرنیسم در معماری واقع‎بین و در تفكر اجتماعیش تكنوكرات است و از حدود 1960 بسیاری از باوراه و ارزشهای سبكی مدرنیسم را به شیو‎ه‎ای تشدید شده در جهت احیای یك زبان نارسا (یا كلیشه‎ای شده) در خود جای داده است.

صفحات جانبی


آخرین پست ها


نویسندگانآمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :