تبلیغات
facebook13 - افسردگی و خودكشی

facebook13

خودكشی می تواند به تنهایی موضوع یك كتاب كامل باشد ولی در اینجا باید به طور مختصر به آن پرداخت زیرا شخصی كه تمایل به خودكشی دارد اغلب افسرده نیز هست. كلمه «خودكشی» یعنی كشتن خود ولی در خودكشی انگیزه ی نابود كردن خود همیشه وجود ندارد و یا اگر وجود داشته باشد، صاحب درجات مختلفی است.كارل منینگر روانپزشك آمریكایی می نویسد هر فرد خودكشی گرا تمایل به مردن، كشتن یا كشته شدن دارد. منظور او آن است كه خودكشی یك عمل تهاجمی است كه در آن خشم یا متوجه جهان خارج و دیگران و یا درون خود او می شود. به دلیل وجود این انگیزه های مركب و درهم، بهتر است كلمه ی بحث برانگیز «خودكشی» را كنار گذاریم و به جای آن «اعمال خود جراحتی» را به كار بریم كه می توان آنها را به دسته های زیر تقسیم كرد.

یك عمل كاملاً عمدی- مرگ آور، «خودكشی»؛ یا غیر مرگ آور، «تلاش برای خودكشی».

عملی با انگیزه های دیگر غیرمرگ آور. «ژست خودكشی»، یا مرگ آور «حادثه منجر به خودكشی».

در گروه اول شخص مصمم به نابودی خود است. در یك مورد موفق به كشتن خود می شود و در یك مورد دیگر با شكست مواجه می گردد. در گروه دوم شخص مصمم به نابودی خود نیست بلكه می كوشد به دیگران ضربه بزند. در یك مورد موفق می شود توجه دیگران را به وضع خود جلب كند و به آنها می فهماند كه باید كاری كرد (تقاضای كمك) در یك مورد دیگر بدون آن كه واقعاً چنین قصدی داشته باشد به اشتباه خود را می كشد.

در واكشنهای افسرده گونه بروز ژستهای خودكشی كاملاً رایج است (در انگلستان و ناحیه ویلز هر سال تقریباً 50 هزار مورد روی می دهد)، ولی ممكن است اشتباهی رخ دهد و اتفاقی بیفتد. برای كسی كه واكنشهای افسردگی داردبه ندرت اتفاق می افتد كه واقعاً قصد خودكشی داشته باشد مگر آن كه این واكنشها بسیار شدید باشد. از طرف دیگر در بیماری افسردگی خودكشی رایج است (بیش از پنج هزار مورد در سال در انگلستان ویلز).

قصد خودكشی ممكن است در آخرین لحظات با شكست مواجه شود و تلاش برای خودكشی تصور گردد. اینها هیچ یك قوانین مطلق نیستند: در هر موردی ریسك باید به طور جداگانه ارزیابی شود. در زنان جوان تری كه شخصیت هستریك یا تخلیه هیجانی دارند بیشتر امكان بر ژست خودكشی و یا حادثه وجود دارد. آنها نمی توانند تضادهای درونی خود را به صورت اعمالی روشن بیان كنند و در عوض نومیدی و فشارهای خود را به صورت اعمالی نشان می دهند كه هم عنصر درخواست كمك و هم نوعی دستكاری و رنگ و لعاب در آن وجود دارد

صفحات جانبی


آخرین پست ها


نویسندگانآمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :