ساختار برنامه های کاربردی ورق سیاه:

ساختارهای عمومی، مقاطع ساده مانند راه آهن، مخازن تحت فشار و دیگ های بخار، کشتی سازی و حفاری ، لوله ها ، فولاد نورد سرد، قطعات خودرو، تجهیزات کشاورزی ، فولاد های زره پوش ، سیلندرهای فشار بالا، لوله های چاه نفتی، خطوط لوله، صفحات تحمل برای ساختمان ها و دیگر برنامه های ساختاری
هنگام انتخاب ورق برای کار، مهم است بدانید تفاوت بین انواع مختلف فولاد در دسترس، چگونگی استفاده از آن و مزایای استفاده از آن در پروژه صنعتی یا ساختمانی شما مشخص می شود.
مزایا و معایب ورق نورد گرم و ورق نورد سرد:
این مقاله تفاوت بین ورق نورد گرم و ورق نورد سرد را توضیح می دهد، در مورد مزایا و معایب هر یک توضیح می دهد و به شما می گوید که شما می توانید چه موادی و با جه کیفیتی را خریداری کنید،
روند نورد ورق گرم در دمای بالاتر از 1000 درجه فارنهایت (نقطه ذوب) و بصورت مکرر تحت نورد و آن را نازکتر و طولانی تر و قابل انعطاف پذیرتر می شود. محصولات فلزی به این ترتیب پردازش شده و به رنگ خاکستری آبی رنگ ظاهر می شود
فولاد نورد گرم در واقع خود طی یک فرایند خنک سازی بازسازی می کند، و تحمل آزادانه تر نسبت به محصول نورد سردارائه می دهد. فولاد نورد گرم نازک تر است، به طوری که می توان آن را به اشکال مختلف مجبور کرد رول ورق سرد در دمای پایین نزدیک به دمای اتاق معمولی برای ساخت استفاده می شود. این باعث افزایش قدرت محصول نهایی و سخت شدن فشار تا 20 درصد می شود. فولاد با کیفیت بالا در فرآیندی به نام کانکتیکات که در این روش پردازش شده و دارای یک رنگ خاکستری می باشد.
علت تفاوت قیمت ورق نورد گرم و سرد:
به طور کلی، هزینه فولاد نورد سرد می تواند دو برابر هزینه فولاد نورد گرم باشد زیرا نورد سرد یک فرآیند کار پیچیده تر نسبت به نورد گرم دارد
برای مثال فرآیندی که روی ورق روغنی )نورد سرد( انجام می شود برای محافظت از زنگ زدگی ، ورق نورد شده به کارخانجات اسید شویی منتقل شده و ورق خام با اسید و روغن ترکیب می شود که در کشور ایران اصطلاح ورق روغنی نامیده می شود.
ورق سرد با پوشش گالوانیزه:
در واقع ورق گالوانیزه پوشش 40 درصدی آلیاژ روی در دو طرف ورق سرد می باشد که باعث کاهش خورندگی و اکسیده شدن ورق می شود 
ورق سرد با پوشش گالوالوم ، در این نوع ورق ، پوششی شامل 55 درصد آلمینیوم و 45 درصد آلیاژ روی را داراست که در نتیجه قابلیت ضد خورندگی ورق را نسبت به گالوانیزه بالا می برد مواردی که ورق گالوالوم در آن می تواند کاربرد داشته باشد صنایع ساختمانی مثل پانل های سقفی ، جعبه های الکتریکی ،تجهیزات تهویه مطبوع و غیره می باشد.
انواع و اقسام ورق گرم و استاندارد های جهانی :
1- استاندارد DIN آلمان
2- استاندارد JIS ژاپن
3- استاندارد ASTM آمریکا
معمولا بیشترین کاربرد استاندارد را درایران DIN آلمان و JIS ژاپن دارد.
ورق های استاندارد ژاپن:
ورق نورد گرم با مشخصه های ST که معمولا در سازه های فلزی ، پل سازی و معماری کاربرد دارد.
ورق های آلیاژی، کربن دار و مولیبدن که با مشخصه SS شناخته میشود و در ساخت دیگهای بخار و مخازن تحت فشار با دمای بالا کاربرد دارد.
ورق های با قابلیت جوش پذیری با مشخصه SM شناخته میشود و در ساخت سازه و مخازن محلول های فرار مثل روغن و سوخت ورق های با قابلیت کشش بالا با مشخصه SAP شناخته میشود و در صنایع خودرو سازی کاربرد دارد.
ورق های سیلندر های گاز با مشخصهSG شناخته میشود و در مخازن تحت فشار با ظرفیت کم مثل کپسولهای CNG و LPG کاربرد دارد.
ورق های با داشتن مقاومت در برابر خوردگی با مشخصه CK شناخته می شوندکه در صنایع ماشین آلات با ساختار و فرآیند عملیات حرارتی بالا کاربرد دارد.
ورق های ضد زنگ دریایی با مشخصه JMA شناخته می شوند که مقاومت بسیار بالایی به خورندگی آبهای دریایی دارد و کاربرد در بنادر ،بدنه کشتی ها و سازه های ساحلی دارد .
ورق های ضد خورندگی اسیدها با مشخصه ASA شناخته میشود و مقاومت زیادی در برابر اسیدهایی مانند اسید سولفوریک و هیدروکلریک مناسب می باشد.
ورق های با درجه حرارت بالا (اتمسفری) با مشخصه HHCR شناخته میشود فرآیند تولید این ورق با درجه حرارت بسیار بالا و خاصیت ضد اکسیداسیون برتر نسبت به ورق های دیگر را داراست و کاربرد آن در پوسته دیگ ها و دودکش ها و مجاری که احتیاج به درجه حرارت بسیار بالا دارند مورد استفاده قرار می گیرید .

ورق های در معرض دید (جهت نقاشی) با مشخصه HDH شناخته می شود کاربرد این ورق به دلیل ظاهر صاف و تمیز در تابلو ها و بیلبورد های تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرد.
ورق های نورد گرم پرسلن با مشخصه HPE شناخته می شود که کاربرد در صنایع مختلف مثل ظروف و قابلیت ضد چسبندگی دارد.

ورق های هاردوکس یا هاردنس با مشخصه SSAB شناخته می شود از مزایای این نوع ورق وزن سبک ، قابلیت ضد سایشی شدید ، تحمل ضربه های شدید خراش های شدید را داراست یکی دیگر از مزایای ورق هاردوکس قابلیت خم کاری و جوشکاری زیاد را دارد.
ورق هاردوکس بیشترین کاربرد را در زمینه ماشین آلات سنگین و صنایع حمل و نقل درزمینه معادن زغال سنگ مثل انواع بیل های مکانیکی لودر ها میکسر های معادن و غیره را دارد.
ورق های استیل یا استنلس (فولاد ضد زنگ) ، ورق استیل ترکیبی از ورق سرد با 18 درصد کروم یا کرومیوم ، 8 درصد نیکل و 8 دهم درصد کربن می باشد که در یک فرآیند غیر مغناطیسی به دلیل خورندگی مواد شیمیایی استفاده می شود
موارد کاربرد ورق استیل : ورق استیل به دلیل خواص بهداشتی در وسایل بیمارستانها ،آشپزخانه ها،تجهیزات غذا و داروسازی ، مخازن حمل محلولهای قلیایی ،و کلیه کارخانجات محصولات شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد.